Zmiana ustawy – kodeks cywilny, ustawy – kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw wprowadza nowe rozwiązanie w przypadku postępowania pojednawczego i mediacyjnego dla przedawnienia roszczeń art. 121, 123, 124 k.c. i art. 1836 § 3 k.p.c. Nowelizacja wchodzi w życie z dniem 30 czerwca 2022 r.
Zawezwanie do próby ugodowej i wszczęcia postępowania mediacyjnego nie będzie prowadziło do przerwania biegu przedawnienia lecz jedynie do jego zawieszenia. Celem ustawodawcy było stworzenie procedury pojednawczej zmierzającej do szybkiego rozwiązania sporu. W rzeczywistości jednak procedura była wykorzystywana w celu przerwania biegu przedawnienia (art. 123 § 1 pkt 1 k.c.), co służyło wyłącznie przedłużaniu terminów przedawnienia oraz uniemożliwienie wystąpienia z właściwym powództwem.
Obecnie bieg terminu przedawnienia po zakończonym postępowaniu ugodowym, czy mediacyjnym nie będzie biegł na nowo. Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej złożony na miesiąc przed terminem przedawnienia, spowoduje, że po zakończeniu postępowania będzie tylko miesiąc na złożenie powództwa w danej sprawie.
Nowelizacja ma przyczynić się do usunięcia wątpliwości co do skutków dla przedawnienia roszczenia wynikającego z zawezwania do próby ugodowej, obecnie będzie to zawieszenie biegu przedawnienia roszczenia na czas trwania postępowania pojednawczego. Termin przedawnienia ulegnie przedłużeniu jedynie o czas trwania przeszkody w dochodzeniu roszczenia.
W praktyce oznacza to:
- Zaprzestanie składania wniosku o zawezwanie do próby ugodowej jedynie w celu przerwania biegu przedawnienia przez wierzycieli,
- Skuteczne zawarcie ugody definitywnie kończącej spór,
- Ochrona interesów dłużnika (dochodzenie wierzytelności w jak najkrótszym terminie),
- Sprawne dochodzenie wierzytelności zwiększy szanse skutecznej egzekucji,
- Złożenie wniosku będzie powodować, że okres przedawnienia będzie mógł zostać wydłużony jedynie o kilka miesięcy, nie zaś o termin przedawnienia przewidziany dla roszczeń danego rodzaju,
- W przypadku złożenia wniosku po 30 czerwca 2022 r. postępowanie pojednawcze skutkować będzie jedynie zawieszeniem biegu przedawnienia i dalszym biegiem terminu przedawnienia po zakończeniu postępowania, co może w wielu przypadkach prowadzić do przedawnienia roszczenia.