Końcem maja 2023 roku Sejm znowelizował ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Okazuje się, że to bardzo dobra wiadomość, dla osób, które planują zakup własnego mieszkania. Dzięki zmianom kupujący nie będą musieli płacić 2% PCC od wartości nieruchomości, a to w rzeczywistości może oznaczać oszczędności sięgające kilku tysięcy złotych.
Omawiana zmiana w przepisach oznacza zniesienie 2% PCC w przypadku sprzedaży prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.
Zmiana ta jest szczególnie korzystna dla osób młodych, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową i mają ograniczone środki finansowe. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawia te zmiany jako ulgę dla tych, którzy inwestują w swoje pierwsze mieszkanie.
„Znosimy podatek 2% tak, by poprawić sytuację osób nabywających na rynku wtórnym swoje pierwsze mieszkanie. Najczęściej są to osoby młode, rozpoczynające dopiero swoją karierę zawodową, w związku z czym posiadające ograniczone możliwości finansowe. Pozostałe zmiany mają na celu zapobieganie negatywnym zjawiskom ograniczającym dostępność mieszkań dla osób kupujących nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, takim jak pakietowe nabywanie mieszkań na rynku pierwotnym.”
– mówi minister Waldemar Buda.
Obecnie, zgodnie z obowiązującym prawem, umowy sprzedaży mieszkań i domów na rynku wtórnym obciążone są 2% podatkiem PCC, który musi zapłacić kupujący. Na przykład, jeśli cena mieszkania wynosi 400.000 złotych, podatek wynosiłby 8.000 złotych. W przypadku zakupu domu o wartości 2 000 000 złotych, podatek wynosiłby nawet 40 000 złotych.
Dzięki zmianie przepisów sprzedaż pierwszego mieszkania, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa własnościowego nie będzie objęta tym podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a tym samym osoba kupująca swoje pierwsze mieszkanie będzie zwolniona z podatku. Nabywca zaoszczędzi tym samym 2% wartości nieruchomości. Cena nieruchomości musi jednak odpowiadać jej wartości rynkowej.
Zmiany dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) wejdą w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia. Dotychczasowe transakcje będą opodatkowane na dotychczasowych zasadach. Nad tą nowelizacją ustawy zajmie się teraz Senat. Osoby planujące zakup swojego pierwszego mieszkania, mogą zatem rozważyć przesunięcie transakcji.