Odpowiedzi udzielił Najwyższy Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 12 lipca 2023 r. o sygn. akt III FSK 250/23.
Przepisy podatkowe uwzględniają różnice w stawkach opodatkowania nieruchomości w zależności między innymi od tego, czy dany obiekt ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą lub czy jest wykorzystywany w ramach tej działalności. O ile związek z prowadzoną działalnością gospodarczą nie budził dotychczas większych wątpliwości, tak identyfikacja obiektów wykorzystywanych do działalności gospodarczej stanowiła wyzwanie ze względu na brak definicji tego pojęcia w przepisach, a przecież zagadnienie to jest istotne z perspektywy wyboru właściwej stawki podatkowej.
W wyroku z dnia 12 lipca 2023 r., o sygnaturze akt III FSK 250/23, Naczelny Sąd Administracyjny przedstawił swoje stanowisko dotyczące krótko i długoterminowego najmu nieruchomości należących do przedsiębiorców, odbiegające od utartej dotychczas linii orzeczniczej, zgodnie z którą komercyjne wynajmowanie budynków mieszkalnych powodowało, iż przesłanka „zajęcia na prowadzenie działalności gospodarczej” uznawana była za spełnioną, a to w konsekwencji obligowało do stosowania najwyższej stawki podatku od nieruchomości (PON). Zdaniem NSA dla budynków mieszkalnych wynajmowanych w celach mieszkaniowych można jednak w pewnych okolicznościach stosować preferencyjną stawkę PON.
STANOWISKO NACZELNEGO SĄDU ADMNISTRACYJNEGO
Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że krótkotrwały, płatny najem lokali mieszkalnych, który nie jest związany z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych podatnika ani jego rodziny lub osób trzecich, w istocie przypomina świadczenie usług hotelarskich. W efekcie taka praktyka pozwala zaklasyfikować dany lokal jako przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Dalej NSA podkreślił jednak, że oceniając czy nieruchomość jest powiązana z działalnością gospodarczą, należy wziąć pod uwagę również status oraz charakter działalności podatnika. Jeśli działalność podmiotu obejmuje zarówno działalność gospodarczą, jak i inne formy działalności, to sam fakt prowadzenia przez ten podmiot działalności gospodarczej nie oznacza automatycznie, że wszystkie jego nieruchomości są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
WNIOSKI
Wyrok NSA, choć dotyczy konkretnego przypadku i nie daje gwarancji, że kolejne decyzje organów i sądów administracyjnych będą tożsame, pozwala przypuszczać, iż w przyszłości decydującym czynnikiem przy ustalaniu prawidłowej stawki opodatkowania będzie faktyczne wykorzystanie nieruchomości "na prowadzenie działalności gospodarczej". Tym samym niektóre z wynajmowanych nieruchomości nie będą automatycznie podlegać opodatkowaniu najwyższą stawką podatku od nieruchomości.