Pomimo trwających prac legislacyjnych nad projektem ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa do tej pory nie została uchwalona ustawa implementująca przepisy unijnej dyrektywy z dnia 23 października 2019 r. w sprawie wdrożenia przepisów chroniących sygnalistów.
W aktualnym brzmieniu projektu ustawy bez zmian pozostaje przepis nakładający obowiązek ustalenia procedury wewnętrznej przez podmioty prywatne na rzecz, których prace wykonuje co najmniej 50 osób, lecz nie więcej niż 249.
Nawet jeśli ustawa zostanie przyjęta w najbliższym czasie podmioty prywatne będą miały niewiele czasu na wdrożenie przepisów wprowadzonych ww. ustawą. Zakres projektu obejmuje, bowiem nie tylko potencjonalne naruszenie wybranego prawa unijnego, ale również wprowadza dodatkowe uregulowania na gruncie prawa polskiego.
Zaleca się aby pracodawcy podjęli działania przygotowawcze związane z wprowadzeniem ww. procedury jeszcze przed wejściem w życie tej regulacji, ponieważ nie zapowiada się aby termin na wprowadzenie procedur został przesunięty, a przypada on na koniec roku tj. 17 grudnia 2023 r.
Ponadto został zmodyfikowany okres przechowywania danych osobowych oraz informacji związanych z postępowaniem, który w aktualnym brzmieniu projektu wynosi 15 miesięcy. Okres będzie liczony od zakończenia roku kalendarzowego w którym zakończono działania następcze lub po zakończeniu postępowania zainicjowanego tymi działaniami. Tak krótki okres ma zapewnić ochronę danych sygnalistów i osób których dane będą przetwarzane.