Ogłoszenie rodzaju bazowej stopy procentowej i marży dla potrzeb cen transferowych na rok 2023
1 stycznia 2023 r. w życie weszło obwieszenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2022 r., w którym ogłoszony został rodzaj bazowej stopy procentowej i marży dla potrzeb cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych.
Informacje te służą do wyznaczenia oprocentowania transakcji pożyczki (kredytu lub emisji obligacji) zawieranych między podmiotami powiązanymi, które korzystają z uprawnienia do uproszczenia typu „safe harbour” dla potrzeb cen transferowych. Regulacja tego typu obowiązuje w polskim systemie podatkowym od 1 stycznia 2019 r.
Uproszczenie „bezpieczna przystań” (ang. „safe harbour”) gwarantuje, że dla umów, których przedmiotem jest zaciąganie zadłużenia pomiędzy podmiotami powiązanymi (tj. pożyczek, kredytów, emisji obligacji), które spełniają określone warunki, organ nie będzie kwestionował rynkowości warunków danej transakcji, co w praktyce oznacza, iż organ podatkowy odstępuje w zakresie wysokości oprocentowania przedmiotowej transakcji od określenia dochodu (bądź straty). Podatnicy stosujący uproszczenia typu „safe harbour” zwolnieni są również z obowiązku przygotowywania analiz porównawczych dla tych transakcji, które spełniają warunki omawianego mechanizmu.
Co istotne, podstawowym warunkiem, umożliwiającym skorzystanie z uproszczenia „safe harbour” jest zastosowanie oprocentowania tożsamego z zasadami wynikającymi z aktualnego obwieszczenia Ministra Finansów. Tego typu obwieszczenie takie jest wydawane nie rzadziej niż raz w roku.
Wnioski wynikające z aktualnie obowiązującego obwieszczenia Ministra Finansów
Dla pożyczek, jak również kredytów i emisji obligacji, udzielonych w USD albo GBP przed dniem 1 stycznia 2022 r., dopuszczona została kontynuacja stosowania bazowej stopy procentowej, opartej o wycofywane aktualnie z rynku finansowego wskaźniki LIBOR USD 3M i LIBOR GBP 3M. Zabieg ten ma na celu uporządkowanie wygaszania (aneksowania) umów tego typu. Finalnie, dla transakcji w USD albo GBP objętych uproszczeniem „safe harbour”, zastosowanie będą mieć bazowe stopy procentowe oparte w pełni na nowych wskaźnikach referencyjnych, odpowiednio: SOFR i SONIA.
Ponadto Minister Finansów ogłosił:
- maksymalną marżę dla pożyczkobiorcy w wysokości 2,9% (poprzednio: 2,8%),
- minimalną marżę dla pożyczkodawcy w wysokości 2,4% (poprzednio: 2,0%),
- następujące rodzaje stóp bazowych, dla pożyczek:
- w złotych – WIBOR 3M albo WIRON 3M,
- w USD – 90-day Average SOFR lub LIBOR USD 3M (dla pożyczek udzielonych przed 1 stycznia 2022 r.),
- w EUR – EURIBOR 3M,
- w CHF – SARON 3 months Compound Rate,
- w GBP – SONIA 3M Compound Rate lub LIBOR GBP 3M (dla pożyczek udzielonych przed 1 stycznia 2022 r.),
Zasygnalizowania wymaga fakt, iż w przypadku nieskorzystania przez podatnika z uproszczenia typu „safe harbour” będą miały zastosowanie ogólne zasady weryfikacji wysokości oprocentowania, zgodnie z zasadą ceny rynkowej.
Należy mieć również na uwadze, że zastosowanie uproszczenia „bezpieczna przystań” związane jest z obowiązkiem raportowania schematów podatkowych, o czym bezwzględnie należy pamiętać.