Informujemy, iż z dniem 1 lipca 2024 roku wskutek nowelizacji ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi krajami, do polskiego porządku prawnego implementowano Dyrektywę Rady (UE) 2021/514 z dnia 22 marca 2021 r. , zwaną potocznie Dyrektywą DAC7, która reguluje zasady raportowania transakcji handlowych przeprowadzanych przez Internet.
Celem omawianej regulacji jest zwiększenie transparentności podatkowej i zapobieganie uchylaniu się od opodatkowania. Dyrektywa DAC7 skierowana jest do operatorów platform cyfrowych, bowiem nakłada na nich nowe obowiązki sprawozdawcze. Adresatami omawianej Dyrektywy są szczególnie aktywni uczestnicy rynku wirtualnego, a zwłaszcza platform takich jak booking.com, airbnb.com, vinted.pl.
Operatorem w rozumieniu wprowadzonych przepisów jest podmiot, który zawiera ze sprzedawcami umowy, w celu udostępnienia im danej platformy cyfrowej, przy czym przez platformę cyfrową należy rozumieć wszelkie oprogramowania, strony internetowe, a także aplikacje, w tym aplikacje mobilne.
Omawiana dyrektywa dotyczy głównie platform cyfrowych umożliwiających:
Obowiązek sprawozdawczy operator zobowiązany jest zrealizować co do zasady w 12-miesięcznym okresie sprawozdawczym, poprzez przekazanie Szefowi Administracji Skarbowej sumarycznej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pomocą platformy. Samo przekazanie informacji odbywać się będzie za pomocą dokumentów elektronicznych, których wzory zostały opublikowane przez Ministerstwo Finansów pod adresem: https://www.gov.pl/web/kas/struktury-dpi-dla-operatorow-platform.
Należy jednak zaznaczyć, iż nie wszyscy operatorzy platform cyfrowych są objęci obowiązkiem raportowania, bowiem spod tego obowiązku wyłączono m.in.:
Operatorzy platform cyfrowych są obowiązani do gromadzenia i przekazywania stosownych danych dotyczących sprzedawców (użytkowników platform), są to m.in.:
Sprzedawca będący przedsiębiorcą |
nazwa firmy, adres siedziby, numer identyfikacji podatkowej (NIP), kraj wydania numeru identyfikacji podatkowej (NIP), numer identyfikacji VAT (jeśli dotyczy). |
Sprzedawca będący osobą fizyczną |
imię i nazwisko, główny adres, numer identyfikacji VAT (jeśli dotyczy), datę urodzenia. |
Informacje finansowe |
prowizje uzyskane przez platformę, podatki i inne należności publicznoprawne pobrane przez operatora platformy, całkowita kwota wynagrodzenia otrzymanego przez sprzedawców korzystających z platformy cyfrowej. |
Należy nadmienić, iż zgodnie z pierwotnymi założeniami, państwa członkowskie UE miały obowiązek implementacji przepisów wynikających z omawianej dyrektywy w terminie do 31 grudnia 2022 r., tak aby mogły być one stosowane od 1 stycznia 2023 r. Polska ustawa implementująca dyrektywę DAC7 zaczęła obowiązywać 1 lipca 2024 r. Mimo tego, obowiązek raportowania obejmuje dane od 1 stycznia 2023 r. W związku z tym, operatorzy platform internetowych są zobowiązani do:
Unia Europejska wprowadziła surowe sankcje finansowe dla operatorów platform cyfrowych, którzy nie wywiązują się z nowych obowiązków regulacyjnych, bowiem kary pieniężne mogą sięgać nawet miliona złotych. Tak restrykcyjne środki mają na celu zapewnienie zgodności operatorów platform z nowymi wymogami raportowania i przejrzystości, wprowadzonymi przez dyrektywę.
Ars Aequi Marek Niczyporuk Kancelaria Radcy Prawnego
ul. Towarowa 2 (I piętro)
43-300 Bielsko-Biała
Biuro:
ul. Towarowa 2 (I piętro), 43-300 Bielsko-Biała, godziny pracy kancelarii 8-16